Elma Sirkesi

elma sirkesi tarifi

İlk elma sirkesi denememi yıllar önce elma kabuklarından yapmıştım. Tadı keskinleşmediği için olmadığını düşünüp ziyan etmiştim. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Atölyesinde katıldığım Doğal Sirke Yapımı Atölyesinde öğrendim ki elma kabuklarından yapılan sirke en yumuşak sirkeymiş. Elma suyundan yapılan sirke ise en sert sirke…

Sirke konusunda  internette pek çok bilgi var. Ben sirkemi kurarken sade mutfak‘ taki bilgilerden faydalandım.

elma sirkesi tarifi

 

Elma sirkesinin kullanımını sadece mutfakla sınırlandırmak pek doğru olmaz. Ev temizliğinden,cilt temizliğine,diş temizliğine kadar pek çok yerde kullanılıyor. Elma sirkesi karıştırılmış suyu duştan sonra vücuda dökmek rahatlatıyor ve kötü elektriği atıyor. Salatalarda kullanmak hazmı kolaylaştırıyor,metabolizmayı hızlandırıyor.  Sanılanın aksine sabah aç karnına içilmemeliymiş sirke. Salatalara eklenmesi daha faydalı olurmuş.  Gelelim tarife…

Malzemeler:

  • 5 litrelik kavanoz
  • Kavanozun 1/2 ‘sini dolduracak miktarda tatlı elma
  • İçme suyu yada kaynatılmış oda ısısına gelmiş su
  • sirke anası yada 5 çorba kaşığı bal
Tarif:
Elmaları dörde bölüp çekirdeklerini çıkarın. Kavanozun 2/3′ sini dolduracak şekilde yerleştirin. Üstünü biraz boşluk kalacak şekilde suyla doldurun. Sirke anası yada 3 çorba kaşığı bal koyup tahta kaşıkla karıştırın.
Kavanozun ağzını temiz bir tülbentle kapatıp bağlayın. Ilık bir yerde iki ay kadar bekletin. İlk 15-20 gün içinde sirkeyi 2-3 günde bir karıştırabilirsiniz bu işlem fermentasyon hızını arttıracaktır.
İki ayın sonunda sirke sinekleri oluşmaya ve sirke kokusu gelmeye başlayacaktır. Sirke sinekleri her seferinde oluşmayabilir bu sirkenizin olmadığı anlamına gelmez.
2. Ayın sonunda sirkenizi süzün ve elma posalarını atın. Kavanozu yıkamadan sirkeyi tekrar aktarın. İki çorba kaşığı bal ilave edip kavanozu kapatın. ( 1 litreye  1 çorba kaşığı ) Sirkenizi beklemeye bırakın. Arada kontrol edin keskinleştiği zaman hazır demektir.
Sirke ne kadar uzun beklerse o kadar makbul olur. Bu aşamada sirkenin üstünde deniz anası görünümünde beyaz bir tabaka oluşacaktır. Buna sirke anası diyoruz. Sirke anasını bir daha ki sirkelerinizde maya olarak kullanabilirsiniz.
Keskinleşen sirkenizi şişelere süzüp yemeklerinizde,salatalarınızda, saçlarınız ve yüzünüz için hatta temizlikte kullanabilirsiniz.

 

 

Tags: , , , , , , , ,

Yorum Yapın