Kepekli Tam Buğday Unu Ekmeği

ekmek tarifi

Katıldığım Yuva maya etkinliğinde öğrendiğim ekmek tarifi. Çok lezzetli bir ekmek oluyor. Ekmeğe bu şeklin verilmesi de ilginç. Katlayarak ekmek şekli veriliyor. Yapım aşamalarını aşağıda fotoğrafladım.

Mayalı hamurlarda ikinci  mayalanma yani şekil verdikten sonraki süreç çok önemli en az 50-60 dakika mayalandırmak gerekiyor. İkinci önemli bir nokta ise fırına vermeden önce hamurları nemlendirmek. Bunun için en iyi yol edineceğiniz temiz bir sprey şişesiyle su püskürtmek. Hem mayalanma sürecini olumlu etkiliyor hem de ekmeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlıyor.

Malzemeler:

  • Yarım kg tam buğday unu (Yaklaşık 5 su bardağı)
  • Yarım kg kepekli un (Yaklaşık 5 su bardağı)
  • 16 gr tuz
  • 1pk Yaş maya
  • 600 ml ılık su ( Yaklaşık 3,5 su bardağı)
Tarif:
Mayayı ılık suyla çözün. Un ve tuzu ilave edip yoğurun. 5 dakika mayalandırın. 150 gr lık bezelere bölün. Hamburger ekmeği büyüklüğünde minik ekmekçikler olacak. (Portakal iriliğinde 10 adet beze oluyor.)
Bezenin ortasına baş parmak ve bileğinizin ortasındaki etli kısmı bastırın. Bezenin bir kenarını ortasına getirip birleşme yerine elinizi aynı şekilde bastırın. Karşısındaki kenarını da aynı şekilde ortaya getirip elinizi bastırın. (iki ucu ortada birleşmiş olacak.)
Katlanmış kenarları ortada birleştirip elinizi tekrar bastırıp birleşme yeri alta gelecek şekilde tepsiye yerleştirin. Ekmeklerin üstüne un eleyin.
Bıçakla verev çizgiler atın. Üstünü naylonla örtüp 50-60 dakika mayalandırın. Fırına vermeden önce püskürtme şişesiyle ekmeklerin üstüne su serpin. 200 derece fırında 20 dakika pişirin.
ekmek yapımı

Tags: , , , , , , , , ,

1 yorum

Trackback e pingback

No trackback or pingback available for this article

Yorum Yapın